zen szen

Żeń-szeń – działanie, efekty, dawkowanie, skutki uboczne

Afrodyzjaki

Żeń-szeń od wieków uznawany jest za drogocenny środek leczniczy, stosowany w wielu sferach naszego życia. Zdaniem naukowców, przyjmowanie żeń-szenia wiąże się z całym ogromem korzyści, zwłaszcza zdrowotnych. Skoro naszych czytelników interesuje najbardziej sfera intymna, warto podkreślić, że żeń-szeń uznaje się także za najbardziej silny, naturalny afrodyzjak. Stosowany od wieków, szczególnie w Chinach, cieszy się ogromną popularnością, a jego właściwości pobudzające zostały potwierdzone w licznych badaniach naukowych.

Kariera żeń-szenia

Już od czasów najdawniejszych różnym roślinom przypisywano zbawienne działanie erotyzujące. Najstarsze źródła pisane mówią nam o powszechności przyrządzania napojów oraz potraw miłosnych, przyjmowanych także przez znane osobistości. O ile szereg znanych i popularyzowanych roślin nie został potwierdzony naukowo pod względem skuteczności działania afrodyzjakalnego, o tyle żeń-szeń został przebadany dokładnie, z pozytywnym skutkiem! 🙂 Wyniki tych badań przedstawiono między innymi podczas Międzynarodowego Dnia Roślin, organizowanego przez Uniwersytet Śląski. W ramach wygłaszanych wykładów podkreślano również, że znacznie korzystniej jest stosować afrodyzjaki naturalne, niż te, dostępne w postaci tabletek, czy innych, syntetycznych środków. Potwierdzono również, że we współczesnych czasach jedynym skutecznym afrodyzjakiem naturalnym jest właśnie żeń-szeń.

Mandragora lekarska czy żeń-szeń?

Warto podkreślić, że dawniej, jednym z najbardziej znanych i popularyzowanych afrodyzjaków naturalnych, była tak zwana mandragora lekarska. Uważano, że wykazje ona silne działanie erotyzujące, zwiększa potencję, a także zapobiega bezpłodności. Liście tej rośliny wykorzystywane były jako środek przeciwbólowy. Mandragora lekarska była rośliną bardzo trudną do zdobycia i niezwykle drogą. Istniała także legenda mówiąca o tym, że mandragora wyrywana z ziemi, wydaje z siebie nieprawdopodobny krzyk. W dzisiejszych czasach spożywanie mandragory nie jest już zalecane. Udowodniono bowiem, że wykazuje ona działanie halucynogenne. Do innych, znanych roślin afrodyzjakalnych zaliczano również: szafran, lubczyk, marchewkę, pietruszkę, szparag, czy nawet pieprz. Wiele mówiono także o innych przyprawach, takich jak: cynamon, imbir, kurkuma, czy gałka muszkatołowa.

Żeń-szeń afrodyzjak królów

Jednakże dziś to żeń-szeń właśnie uznawany jest za najsilniejszy naturalny afrodyzjak, którego działanie zostało potwierdzone naukowo. W Chinach żeń-szeń nazywany jest rośliną-człowiekiem. Znajduje się tam nawet pomnik tego znanego afrodyzjaka. W Europie żeń-szeń znany był zwłaszcza na dworze Ludwika XIV – wówczas jego cena była nawet wyższa od samego złota.

Kiedy odkryto zdolności pobudzające żeń-szenia i zajęto się jego uprawą w Chinach, pilnie strzeżono, by tajniki uprawy tej nie wyszły poza granice Zakazanego Miasta. W Europie znany był on dopiero za czasów Ludwika XIV, o czym wspomniałam już wcześniej, kiedy król postanowił poprawić swoje libido, pijąc nalewkę z żeń-szenia. W tradycyjnej medycynie chińskiej afrodyzjak ten polecany był szczególnie mężczyznom. Uważano wówczas, że najsilniejsze właściwości pobudzające ma korzeń żeń-szenia, zwłaszcza, że swoim wyglądem przypomina on męski organ płciowy. Żeń-szeń zawiera ogromną liczbę składników mineralnych, korzystnie wpływających na całe nasze ciało. Jest odpowiedzialny za podnoszenie libido, wzrost siły i energii.

Żeń-szeń w badaniach naukowych – działanie, efekty stosowania

Skoro wielokrotnie już wspominałem o tym, że działanie żeń-szenia zostało potwierdzone naukowo, najwyższy czas przejść do konkretnych wyników tych badań. W jednym z najważniejszych badań wzięło udział 60 mężczyzn cierpiących na łagodną, bądź umiarkowaną impotencję. Badanie to trwało 12 tygodni. Mężczyźni przyjmowali 3000 mg czerwonego żeń-szenia dziennie. Wyniki badań pokazały, że u prawie 70% pacjentów odnotowano znaczną poprawę erekcji.

Potwierdzono, że przyjmowanie żeń-szenia doprowadziło do zwiększenia zdolności do penetracji, sztywności penisa podczas erekcji oraz utrzymania wzwodu. Podobnie było w przypadku 8-tygodniowego badania przeprowadzanego na grupie 45 mężczyzn z impotencją. Przyjmowali oni czerwony żeń-szeń w dawce 2700 mg dziennie, co skończyło się znaczną poprawą zdolności do penetracji, utrzymania erekcji oraz sztywności penisa. Inne badanie przeprowadzono również na grupie kobiet. Przyjmowały one 3000 mg czerwonego żeń-szenia dziennie, co skutkowało zwiększeniem pobudzenia seksualnego. Co niezwykle ważne – licznie przeprowadzane badania nad skutecznością żeń-szenia, potwierdziły jego pozytywne działanie w ramach leczenia, zarówno fizjologicznych, jak i psychicznych problemów zaburzających sprawność seksualną.

Dawkowanie żeń-szenia

Zaleca się stosowanie żeń-szenia w formie nalewki lub suszonego korzenia, którego powinno się rzuć. Niektórzy zalewają korzeń wrzątkiem, a powstały z niego napar studzą za pomocą odrobiny miodu. Zaleca się przyjmowanie żeń-szenia w dawce od 1 do 3 gram dziennie. Warto jednak pamiętać, że taka afrodyzjakalna kuracja nie powinna trwać zbyt długo – optymalny czas to jeden miesiąc. Oczywiście, dla całkowitej pewności w ramach bezpieczeństwa jego stosowania, warto skonsultować się z lekarzem. Istnieją pewne przeciwwskazania do zastosowania żeń-szenia. Takim przeciwwskazaniem może być zbyt wysokie ciśnienie krwi, choroby sercowe, czy ciąża.

Żeń – szeń w tabletkach, nalewce czy herbatce?

Nalewki są fajne, ale trudno je kupić, na pewno nie są tak popularne jak tabletki. Jeśli chodzi o napar z żeń-szenia to trudno mi go polecać, bo ma nieciekawy smak. Zdecydowanie najłatwiejsze w stosowaniu i dawkowaniu są tabletki z żeń-szenia. A takie tableki znajdziesz w każdej aptece – zawierają sam żeń-szeń lub żeń-szeń z dodatkami.

 Żeń- szeń znajdziesz też w >>> najlepszych środkach na potencję.

Dodaj komentarz