Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji to … temat – rzeka eksploatowany w wielu internetowych mediach. Zjawisko, które można leczyć, występujące bardzo powszechnie i jednocześnie na tyle wstydliwe, że wielu mężczyzn nawet przed sobą nie chce się przyznać, że ma problemy z erekcją.

Pamiętaj: zaburzenia erekcji to nie jest powód do wstydu.

To coraz powszechniej występujące zjawisko. To sygnał, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego. Znak, że trzeba interweniować. Sam sobie nie poradzisz. Idź z tym przynajmniej do internisty, on odeśle cię do fachowca.

Jeśli mimo wszystko wciąż się wahasz, przeczytaj poniższy artykuł. Mam nadzieję, że skłoni cię on przynajmniej do namysłu i rozważenia sensowności udania się do specjalisty.

Po pierwsze – czym są zaburzenia erekcji

To sytuacja, w której mężczyzna albo nie jest zdolny do osiągnięcia wzwodu albo do jego utrzymania w stopniu, który wystarczy do odbycia stosunku seksualnego. Dodam – satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Jeśli chodzi o medycynę klasyfikuje ona pacjentów następująco: jeśli przynajmniej 25% prób podjęcia współżycia kończy się u mężczyzny niemożnością osiągnięcia wzwodu, niepełnym lub krótkotrwałym wzwodem osoba taka cierpi na zaburzenia erekcji i kwalifikuje się do leczenia.

Po drugie – nie myśl o tym jak o impotencji

Określenia typu impotencja czy impotent mają wydźwięk zdecydowanie pejoratywny (negatywny). Nie określaj swoich problemów tym mianem, bo bardzo szybko wpędzisz się w stan chandry a nawet depresji. Depresja nie sprzyja leczeniu, a zaburzenia erekcji leczyć można. Obstawaj więc przy tym, że masz zaburzenia erekcji i lecz je, im szybciej podejmiesz leczenie tym lepiej dla Twojego zdrowia, również zdrowia psychicznego.

Zaburzenia erekcji w statystykach

Pamiętaj, że problem ten może być problemem przewlekłym, a im dłużej będziesz odwlekał wizytę u lekarza i podjęcie leczenia tym bardziej odbije się to na twoim zdrowiu. W dzisiejszych czasach zaburzenia erekcji występują u większości mężczyzn, często pojawiają się już w bardzo młodym wieku. Erekcji nie sprzyja niestety sposób w jaki żyjemy i fakt ten musisz sobie uświadomić. To nie tylko twój problem, to problem cywilizacyjny.

Przełam wstyd

Skoro jest to problem cywilizacji dotyka większą część populacji większości społeczeństw. W tym momencie nie ma już miejsca na wstyd. Jeśli zauważasz, że masz problemy ze wzwodem idź do lekarza i nie czekaj, aż dolegliwość “wyjdzie na jaw” przy diagnozowaniu innych chorób.
Statystyki są bezwzględne i zatrważające, wskazują na ogromną wstydliwość i nieświadomość odnośnie dysfunkcji narządów płciowych. Ze statystyk wynika, że:

  • *większość mężczyzn zgłasza się do lekarza dopiero po upływie dwóch lat od zaobserwowania pierwszych problemów ze wzwodem (są to dane uśrednione, więc w wielu przypadkach mija znacznie więcej czasu),
  • *jedynie 25% mężczyzn, którzy przyznają się do problemów z erekcją szuka pomocy u lekarza,
  • 51% mężczyzn w ogóle nie zgłosiłoby się do lekarza (nie rozumiem dlaczego!, wstyd nie jest wytłumaczeniem),
  • *również ponad połowa mężczyzn uważa, że rozmowa z lekarzem byłaby dla nich zbyt kłopotliwa,
  • *co ciekawe jedynie jedna czwarta mężczyzn uważa, że zaburzenia erekcji są kwestią zbyt wstydliwą by o niej mówić. Skąd w takim razie “opory” przed skorzystaniem z pomocy lekarskiej? Tego też nie rozumiem. Może panowie czytający ten post mi wyjaśnią?

Przyczyny zaburzeń erekcji

Co ciekawe aż 80% przypadków zaburzeń erekcji ma przyczyny czysto fizjologiczne. Innymi słowy nie są to jakieś nieznane dysfunkcje, a problemy, które można w jakiś sposób niwelować, a nawet z powodzeniem leczyć.
Przyczyny organiczne zaburzeń erekcji to:

  • *uszkodzenia naczyń krwionośnych i ciał jamistych penisa, oraz dysfunkcje w funkcjonowaniu tych tkanek,
  • *zaburzenia i choroby o podłożu hormonalnym i neurologicznym,
  • choroby takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, choroby nerek i serca oraz urazy rdzenia kręgowego,
  • *zabiegi chirurgiczne przeprowadzane w obrębie gruczołu krokowego,
  • *niektóre leki szczególnie te przyjmowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego, oraz diuretyki, leki przeciwdepresyjne i uspokajające, szczególną grupą “leków” odpowiadających za zaburzenia erekcji są też narkotyki,
  • *palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu – tu wiadomo, generalnie pogarsza się zdrowie i kondycja, oraz jakość życia,
  • *każda choroba i każde okresowe osłabienie organizmu może skutkować problemami z erekcją, te stany są jednak przejściowe, zaburzenia erekcji znikają wraz z wyleczeniem choroby i zakończeniem okresu rekonwalescencji.

Pozostałe 20% przypadków zaburzeń erekcji ma podłoże psychologiczne i tu na czele przyczyn zaburzeń znajdują się:

  • *lęk przed niezdolnością do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego,
  • *niska samoocena własnej osoby,
  • *problemy w związku z aktualną partnerką,
  • *zahamowania związane z poprzednimi przeżyciami,
  • *lęki przed chorobami przenoszonymi drogą płciową  i przed posiadaniem dzieci.

Błędnym jest przekonanie, jakoby zaburzenia erekcji były czymś normalnym w pewnym wieku. To nieprawda, co prawda starsi mężczyźni mają mniejsze potrzeby seksualne, bo ich organizmy zaczynają żyć nieco innym, wolniejszym rytmem, tym niemniej zachowują one (a przynajmniej powinny zachować) pełną sprawność, co oznacza, że zaburzenia erekcji nie są czymś właściwym dla podeszłego wieku.

Jak leczyć zaburzenia erekcji?

Jeśli mają one podłoże fizjologiczne konieczna jest współpraca z lekarzem, inaczej po prostu się nie da, chyba że wiesz iż za twoją “gorszą kondycję” odpowiedzialne są papierosy lub alkohol – cóż w takiej sytuacji należałoby odstawić alkohol i zaprzestać palenia. Będzie trudno, ale za to znów zaczniesz czerpać satysfakcję z seksu.
Jeśli zaburzenia erekcji są skutkiem chorób lub przyjmowanych leków zastanów się wspólnie z lekarzem nad zmianą leczenia i wykorzystaniem innych terapii nie powodujących zaburzeń erekcji.
Jeżeli zaburzenia erekcji mają podłoże psychologiczne konieczna jest psychoterapia. Osoby dotknięte tego typu zaburzeniami często nie są nawet w stanie wskazać rodzaju lęku, który sprawia, że erekcja się nie pojawia lub jest niepełna (bądź nie można jej utrzymać). Psychoterapeuta pomoże problem “namierzyć” i rozwiązać go z pożytkiem dla pacjenta i… jego erekcji.

Pamiętaj, że spychanie problemu na bok i ukrywanie go gdzieś głęboko niczego nie zmieni, a może jeszcze pogorszyć sytuację. Jeśli zaburzenia erekcji nie są u ciebie stanem permanentnym możesz sięgnąć po afrodyzjaki czy środki na potencję (vide: środki na potencję), ale jeśli to utrwalony problem fizjologiczny lub psychologiczny jedynie lekarz lub psychoterapeuta będą w stanie ci pomóc.

Dodaj komentarz