Sterydy anaboliczne – skutki uboczne
Sterydy (steroidy) powstały po to, by leczyć stany zapalne. Stały się więc punktem zwrotnym w medycynie. Choć substancje te mogą przyczyniać się do poprawy stanu zdrowia, stosowane na własną rękę, w sposób mało odpowiedzialny może wiązać się z dużym ryzykiem pojawienia się zaburzeń erekcji, uszkodzeniem wątroby czy nadciśnienia. Jeżeli korzystasz z siłowni i zmierzasz „faszerować” się sterydami, dwa razy przeczytaj ten artykuł, zanim się zdecydujesz. Bo sterydy anaboliczne mają skutki uboczne. Paskudne skutki uboczne.
Czym są sterydy anaboliczne?
Sterydy anaboliczne należą do grupy steroidów, które mają pochodzenie naturalne bądź otrzymywane są w sposób syntetyczny. Związki te – jak sama nazwa wskazuje – mają działanie anaboliczne. Oznacza to zatem, że przyczyniają się do przyspieszenia procesów podziału komórek, które tworzą określone tkanki.
Działanie wielu sterydów wiąże się z przyrostem masy mięśniowej, a niekiedy kości. Nic więc dziwnego, że steroidy stały się powszechne w treningu siłowym czy dopingu sportowym. Trzeba jednak liczyć się z tym, że sterydy anaboliczne wykazują wiele skutków ubocznych, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
Jak już wyżej wspomniałam – sterydy mają szerokie zastosowanie w medycynie. Pierwsze związki zaczęto stosować w latach czterdziestych dwudziestego wieku. Pierwsze próby podawania sterydów miały miejsce między innymi w pobudzaniu wzrostu kości w anemii hipoplastycznej, regulowaniu wzrostu kości u dzieci, czy stymulowanie wzrostu apetytu oraz masy ciała w przypadku niektórych chorób powodujących zanik łaknienia.
Sterydy anaboliczne jako doping sportowy
Wraz z pojawieniem się sterydów anabolicznych zaczął wzrastać nielegalny chemiczny doping. Jeszcze w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych sterydy nie były zakazane z formalnego punktu widzenia, a to dlatego, że pojawianie się sterydów na rynku i ich dostępność nie szła w parze ze zmianami w prawie sportowym. Stosowanie sterydów jako środków „wzmacniających” jest szczególnie popularne w kręgach sportów siłowych. Nic dziwnego, o sukcesie w tego typu sportach decyduje wytrzymałość oraz siła mięśni. Po sterydy anaboliczne najchętniej sięgają osoby zajmujące się kulturystyką oraz podnoszeniem ciężarów. Sterydy bywają również stosowane przez pływaków, kolarzy, lekkoatletów (skok w dal, bieg).
Sterydy anaboliczne – skutki uboczne
Jednym z najbardziej znanych, a zarazem naturalnych sterydów jest testosteron, czyli męski hormon płciowy. Poziom tego hormonu wzrasta między innymi po zażyciu odżywek dla sportowców, które zawierają sterydy anaboliczne. Sterydy w znaczny sposób wpływają na masę mięśniową, powodując jej przyrost, a jednocześnie przyczyniają się do podniesienia wydolności organizmu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że „zabawa z hormonami” może spowodować poważne zaburzenia zdrowotne. Kiedy we krwi pojawia się nadmiar testosteronu, organizm włącza mechanizmy obronne (układ podwzgórze-przysadka-gonady), co jest naturalną reakcję organizmu. Celem tego mechanizmu jest obniżenie poziomu hormonu.
Pobudzenie mechanizmów obronnych, których celem jest hamowanie uwalniającego się testosteronu jest niezwykle niebezpieczne. Taka sytuacja może utrzymywać się w organizmie nawet wtedy, gdy mężczyzna (ale kobiety również zażywają sterydy anaboliczne) przestanie zażywać środki anaboliczne. Co się wówczas dzieje? Przede wszystkim odnotowuje się spadek sił, a pojawia się posterydowa depresja. Jednak największym problemem może okazać się zanik jąder, obniżenie albo zahamowanie spermatogenezy, obniżenie libido (popędu seksualnego). Pojawiają się zatem wszelkie objawy, które świadczą o zaburzeniach potencji. Czasami może również dojść do całkowitej impotencji.
Jeżeli decydujesz się na zażycie sterydów anabolicznych, a planujesz w przyszłości potomstwo, zastanów się dwa razy zanim sięgniesz po taką „używkę”. Poza zaburzeniami erekcji po sterydach może pojawić się problem z ilością oraz jakością plemników. Badania wykazały, że w nasieniu mężczyzn, którzy stosowali sterydy anaboliczne stwierdza się niewielką ilość słabych, a na dodatek mało ruchliwych plemników. Bywa i tak, że nasienie mężczyzn nie zawiera plemników.
Nadmiar testosteronu ma też negatywny wpływ na kanaliki nasienne, co doprowadza do stanów zwyrodnieniowych. W efekcie – nawet zdrowe plemniki nie mogą się z tych kanalików wydostać.
Wszystko wskazuje na to, że zażywanie sterydów (nieważne, pod jaką postacią), może stać się poważną przeszkodą w życiu seksualnym.
Panowie, zanim sięgnięcie po sterydy zastanówcie się, po co to robicie? Jeśli po to, by zbudować masę mięśniową, by przypodobać się kobietom, dwa razy się zastanówcie. Co kobiecie po kulturyście, który choć ma bardzo rozbudowane mięśnie, nie może mieć dzieci? Lepsze są mięśnie mniej rozbudowane, a za to zdobyte naturalnie.