Problemy z erekcją psychogenne – co je powoduje i jak się ich pozbyć?
Impotencja dotyka znacznej grupy mężczyzn, stanowiąc tym samym niezwykle poważny problem intymny. Mężczyźni niechętnie mówią o tym problemie. Coraz więcej uwagi poświęca się jednak różnego rodzaju sposobom i metodom mogącym zaradzić tak przykrej i uciążliwej dolegliwości.
Psychogenne przyczyny zaburzeń erekcji
Rozwój impotencji bardzo często wiąże się z występowaniem pewnych zaburzeń psychicznych. Nierzadko związane są one z kryzysem emocjonalnym oraz trudnością w nawiązywaniu poprawnych relacji społecznych. Psychika odgrywa tu zatem niezwykle ważną rolę, stanowiąc tym samym istotny czynnik wywołujący to zaburzenie. W związku z tym coraz więcej uwagi poświęca się psychoterapii jako formie mogącej zwalczyć problem impotencji.
Na czym polega leczenie impotencji?
Zaburzenia związane z erekcją prowadzą do olbrzymich trudności w codziennym funkcjonowaniu mężczyzny. Skutkują one wieloma zmianami, dotyczącymi przede wszystkim życia seksualnego, a co za tym idzie: relacji z partnerką.
Na samym początku mężczyźni próbują samodzielnie zwalczyć ten problem, wstydząc się go i traktując jak temat tabu. Sięgają zatem po różnego rodzaju środki i preparaty powstałe w celu zwiększania libido. Bardzo często stosują także popularne ostatnio afrodyzjaki, zarówno te naturalne, jak i dostępne pod postacią tabletek, czy różnego rodzaju lubrykantów. Leczenie impotencji zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz skali jego problemu. W zależności od tego, jak bardzo poważny jest problem impotencji, wdrażana jest jedna lub kilka metod terapeutycznych.
Strach przed leczeniem
Opór przed podjęciem fachowego leczenia impotencji związany jest przede wszystkim ze wstydem. Mężczyźni bardzo obawiają się tak zwanego zderzenia z rzeczywistością. Świadomość utraty możliwości pożycia seksualnego oraz znacznych ograniczeń z tym związanych prowadzi do stanu kryzysu emocjonalnego oraz chronicznego stresu. Zaburzenia erekcji nierzadko związane są również z olbrzymim lękiem i strachem. Przyznanie się do problemu związanego z potencją jest dla mężczyzny olbrzymim wyzwaniem.
Erekcja od zarania dziejów stanowi bowiem symbol męskości i zdrowia. Nie trudno się zatem dziwić, że zaburzenia z nią związane wywołują tak olbrzymi lęk i niepokój. Zanim mężczyzna skorzysta z profesjonalnej pomocy specjalisty, czeka niekiedy bardzo długo. Na samym początku próbuje podjąć samodzielne leczenie, korzystając ze sprawdzonych porad i zaleceń. Najczęściej są to po prostu różnego rodzaju preparaty, czy wspomniane już wcześniej afrodyzjaki.
Psychoterapia w leczeniu impotencji
Impotencja psychogenna leczona jest za pomocą specjalistycznej psychoterapii. Stanowi ona bardzo dobre uzupełnienie metod, stosowanych równocześnie w leczeniu impotencji organicznej, czy tej, którą wywołuje kilka, różnorodnych czynników. Psychoterapia ma na celu przywrócenie sprawności seksualnej, możliwie najlepszej w przypadku mężczyzny cierpiącego na zaburzenia erekcji. Psychoterapia zmierza w tym przypadku do odkrycia przyczyn zaburzenia i określenia znaczenia impotencji w życiu pacjenta. Mężczyzna ma szansę się otworzyć i porozmawiać o tak uciążliwym problemie. Pozwala to na przełamywanie dotychczasowych ograniczeń, które sprawiały, że pacjent nie mógł odczuwać satysfakcji ze swego życia seksualnego.
Emocje
Leczenie zaburzeń związanych z erekcją za pomocą psychoterapii pozwala przede wszystkim na radzenie sobie z trudnymi emocjami. Pacjent ma szansę zapoznać się ze swoją sytuacją, zaakceptować ją i rozpocząć rozwiązywanie problemu. Praca z doświadczonym i profesjonalnym psychoterapeutą pozwala na poznanie przyczyn zaburzenia i zrozumienie występujących objaw fizjologicznych. Dzięki umiejętnie poprowadzonej terapii możliwe jest także poradzenie sobie z trudnymi emocjami, które dotychczas jeszcze bardziej komplikowały życie pacjenta. Może on odbudować poczucie własnej wartości, które w przypadku pacjentów z tego rodzaju zaburzeniem jest bardzo obniżone.
Metody leczenia psychogennych zaburzeń erekcji
Na chwilę obecną istnieje wiele metod terapeutycznych stosowanych w ramach leczenia zaburzeń związanych z potencją. Każda z tych metod opiera się przede wszystkim na znalezieniu przyczyny zaburzenia w różnych sferach funkcjonowania danego pacjenta. Terapia może przebiegać indywidualnie, grupowo lub w ramach spotkań z partnerką. Pacjent ma możliwość wyboru najbardziej optymalnej dla siebie formy spotkań. Psychoterapia zaburzeń erekcji łączy w sobie pięć głównych elementów.
Pierwszym z nich jest edukacja, a więc zapoznanie się z informacjami dotyczącmi zaburzenia i procesu terapeutycznego.
Drugim elementem jest praca zmierzająca do zmniejszenia lęku oraz obawy przed kontaktem seksualnym. Kolejnym elementem jest modyfikacja przekonań.
Czwarty element psychoterapii zaburzeń erekcji to nauka rozwiązywania konfliktów partnerskich, a także zwiększenie motywacji i mobilizacji do rozwoju.
Ostatnim elementem jest z kolei zapobieganie nawrotom zaburzeń związanych z erekcją.
I na razie to wszystko.
Jeśli chcesz zadziałać doraźnie, być może pomocne będą naturalne tabletki na potencję. Jednak w przypadku zaburzeń psychogennych sprawdzą się raczej na krótką metę.