Potencja – Wszystko Co Musisz Wiedzieć na Jej Temat

Potencja

Potencja jest zdolnością do czegoś, do podjęcia jakiejś aktywności, np. aktywności seksualnej. Jak podaje Wikipedia “potencja seksualna ma dwa znaczenia” – za moment sobie o nich opowiemy. Spróbuję też udzielić odpowiedzi na pytanie skąd biorą się problemy z potencją i czy można jakoś im zaradzić odwołując się (bądź nie) do wiedzy lekarskich autorytetów.

Potencja wg Wikipedii czyli jak seksuologia definiuje potencję

Potencja jest zdolnością organizmu do reagowania na bodźce seksualne gotowością do podjęcia stosunku. Jej siła, bądź intensywność, mierzona jest częstotliwością tychże reakcji w jakiejś, przyjętej w badaniu, jednostce czasu. Innymi słowy tym większa potencja im częściej reagujemy na bodźce – to pierwsza definicja seksuologiczna.
Zgodnie z drugą definicją (również podaną w Wikipedii) potencja jest swoistym wyrazem sprawności seksualnej, miernikiem tej sprawności jako zdolności do spełniania funkcji seksualnych. W tym przypadku gotowość do podjęcia stosunku jest sprawą drugorzędną. Bardziej istotna jest zdolność do jego rozpoczęcia, utrzymania podniecenia w trakcie stosunku oraz zdolność do satysfakcjonującego zakończenia aktu seksualnego. W jeszcze szerszym ujęciu potencję definiuje się jako zdolność do prowadzenia udanego życia seksualnego, zdolność do dostarczenia satysfakcji partnerowi oraz zdolność do zapłodnienia.

Zaburzenia potencji

Potencja nie jest domeną mężczyzn, aczkolwiek to w stosunku do panów tego określenia używa się najczęściej. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, iż jest ona jednym z najistotniejszych czynników składających się na poczucie pewności siebie u przedstawicieli tej właśnie płci. W życiu kobiet potencja nie odgrywa aż tak dużej roli, choć nie znaczy to oczywiście iż zdolność do prowadzenia satysfakcjonującego życia płciowego nie jest i u pań czymś jak najbardziej pożądanym.
Zaburzenia potencji i problemy z libido pogarszają jakość życia i o ile kobiety potrafią jakoś sobie z tym radzić, to tyle u mężczyzn zaburzenia tego typu poważnie odbijają się na psychice.
Czym przejawiają się zaburzenia potencji? Najprościej rzecz ujmując (podaję za Wikipedią):
*niezdolnością do wystąpienia podniecenia seksualnego,
*niezdolnością organów płciowych do zareagowania na sytuacje wywołujące podniecenie (brak erekcji u mężczyzn lub brak gotowości seksualnej u kobiet),
*niemożnością sprawnego odbycia aktu seksualnego (tu pojawia się cała gama zaburzeń, w tym zaburzenia erekcji i zaburzenia wytrysku),
*niemożnością osiągnięcia orgazmu (zjawisko występujące zarówno u kobiet jak i u mężczyzn).

Potencja mężczyzn

To jej poświęca się najwięcej uwagi, bowiem zdolność do odpowiedniego reagowania na bodźce seksualne, umiejętność dawania przyjemności partnerce i chęć a nawet konieczność czerpania przyjemności z seksu są bardzo silnie wpisane w męskość. Pojęcie męskości z kolei jest czymś tak silnie zakorzenionym w naszej kulturze (wciąż jeszcze żyjemy w systemie patriarchalnym), że każda rysa na męskości (również rysa w postaci problemów z potencją) natychmiastowo odbija się na samoocenie większości mężczyzn. Pomimo iż coraz lepiej uświadamiamy sobie fakt istnienia zaburzeń erekcji i problemów z potencją, które są nierozerwalnie związane ze zmianami w naszym stylu życia, problem potencji wciąż jest w pewnym sensie tematem tabu, którego nie przełamują nawet wszechobecne reklamy środków poprawiających potencję. To tabu sprawia, że poszukujemy pokątnych informacji (w miejscach, które zapewnią anonimowość czyli np. w internecie) zamiast iść do lekarza, zdiagnozować źródło problemu i doprowadzić do jego usunięcia.
Problem jest poważny, bo niemożność osiągnięcia wzwodu i inne zaburzenia erekcji aż w osiemdziesięciu procentach przypadków mają podłoże fizjologiczne. U źródeł takiego stanu rzeczy leżą często choroby, które dość szybko i bezproblemowo można wyleczyć. Pozostałe 20% przypadków problemów z potencją ma podłoże psychiczne. Są to głównie lęki i zahamowania, nad którymi również, z pomocą fachowca (seksuologa lub psychoterapeuty) można zapanować.
Potencja jest więc czymś, co można leczyć, poprawiać, doskonalić, a skoro tak wielki jest jej wpływ na męską samoocenę warto ją leczyć, doskonalić i poprawiać.

Potencja kobiet

Trochę inaczej wygląda kwestia potencji u kobiet. W przypadku pań kwestie psychiczne odgrywają znacznie większą rolę, a stosunkowo rzadko problemy z potencją są skutkiem chorób narządów płciowych, zaburzeń w gospodarce hormonalnej czy chorób układu nerwowego. Potencja kobiet kształtowana jest już w dzieciństwie i to z tego okresu panie mogą wynosić sporo “traum” wpływających na obniżenie kobiecego libido lub zupełny jego brak. Z drugiej strony dla odczuwania podniecenia przez kobietę niezbędne jest zapewnienie jej odpowiednich warunków. O ile mężczyźni często mobilizują się seksualnie w sytuacjach stresowych, a seks traktują jako sposób na rozładowanie stresu, o tyle kobiety do udanego życia seksualnego potrzebują spokoju, relaksu, poczucia bezpieczeństwa.

Problemy z potencją należy diagnozować i leczyć, jeśli jednak zdarzają się one sporadycznie w razie potrzeby, a czasami po prostu w celu urozmaicenia życia seksualnego lub zwiększenia intensywności doznań warto wykorzystać środki poprawiające potencję u kobiet i u mężczyzn. I wcale nie mam na myśli słynnej niebieskiej tabletki.

Dodaj komentarz