Menopauza – objawy, w jakim wieku, leki

Potencja kobiet

Choć w reklamach coraz częściej pojawiają się środki mające pomagać w łagodzeniu objawów menopauzy, to wciąż mówi się o niej rzadko. Tymczasem menopauza czeka każdą z pań. Po czym rozpoznać, że nadchodzi? Kiedy należy się jej spodziwać? Jakie są leki na menopauzę? Postaram się możliwie najlepiej odpowiedzieć na te pytania.

Menopauza – temat ważny a pomijany

Trudno nie przyznać racji pewnej pani, która z poniekąd słusznym gniewem zważyła w okolicznościach, o których nie będę tutaj pisał, że wszyscy dziś bardzo troszczą się o męską potencję. Powstało wiele preparatów mających pomóc panom we wszelkich kłopotach seksualnych. Walczy się o satysfakcję młodych mężczyzn i tych starszych. Ostatnio nawet zauważono, że kobiety też mogą potrzebować jakichś środków poprawiających libido. Mało tego, bo mało, ale dla nich też znajdą się ostatecznie jakieś preparaty i porady. Natomiast o menopauzie – zauważa wspomniana pani – milczy się wstydliwie. Nie ma ani porad ani już w szczególności żadnych środków pomagających przetrwać ten trudny okres.
Osoby bardziej zorientowane stwierdzą, że nie jest tak źle. Coś tam znaleźć można. To prawda. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę proporcję, to faktycznie można odnieść wrażenie, że kobiety w okresie menopauzy są poszkodowane i nikt się nimi nie zajmuje. Coś w tym jest!

Kiedy należy zacząć się przygotowywać do menopauzy?

Pisałem już nieraz, że współczesne problemy z potencją u panów czy też libido u pań mają swoje korzenie w stylu życia i w jakości pokarmów. To nie podlega dyskusji. Wydaje się też słusznym nadmienić, iż występujące obecnie problemy z menopauzą są spowodowane tymi samymi czynnikami. Gdyby wcześniej prowadzić lepszy tryb życia, zakładający większą aktywność fizyczną, lepiej i zdrowiej się odżywiać, to i menopauza przebiegałaby zdecydowanie łagodniej. Może nawet nadchodziłaby kilka lat później? Wbrew pozorom jest to domniemanie nie pozbawione znamion prawdopodobieństwa.

Wszystkich Czytelników, a zwłaszcza Czytelniczki odsyłam w tym momencie do mojego wcześniejszego artykułu o kobiecym libido. Opisywałem tam w miarę obszernie zaburzenia gospodarki hormonalnej i to jak do pewnego stopnia można sobie z nimi radzić. Im wcześniej uporządkuje się własne hormony, tym później mniej będzie problemów zdrowotnych, a jednocześnie menopauza także będzie przebiegała znacznie łagodniej. Pamiętajmy, że w tej kwestii niemal wszystko sprowadza się do hormonów i ich równowagi. Wniosek jest prosty, o menopauzę należy się zatroszczyć już w okolicach dwudziestego roku życia. Tylko która z pań wówczas o tym myśli? To czas pogoni za cudownie odchudzającymi dietami, które w rzeczywistości tylko jeszcze bardziej podkopują zdrowie i rozregulowują gospodarkę hormonalną.

Tabletki antykoncepcyjne a menopauza

O tabletkach antykoncepcyjnych wszyscy wypowiadają się bardzo ostrożnie. Na pewno jest to sprawa dość osobista. Niewątpliwie też każda metoda antykoncepcji ma swoje dobre i złe strony. Można nawet stwierdzić, że jako mężczyzna nie powinienem wypowiadać się na ten temat. Być może. Każda kobieta samodzielnie dokonuje wyboru. Niemniej powinien to być wybór świadomy. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych jest dość poważną ingerencją w swój cykl hormonalny. Takie działanie nigdy nie pozostaje dla organizmu obojętne i zawsze przynosi reperkusje. Nie jestem wielkim przeciwnikiem tabletek, niespecjalnie też jestem ich zwolennikiem. Nie mam ochoty wikłać się w dyskusje na ten temat. Po prostu takie są fakty. Długotrwałe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych odbija się na gospodarce hormonalnej i w rezultacie podkopuje zdrowie. Nierzadko powoduje tycie i niewiele tu pomogą specjalne diety, czasem wręcz pogorszą sytuację.

Piszę o tym w kontekście menopauzy dlatego, że to również wpływa na nieprzyjemne doznania w tym okresie. Dziś dość modne są kuracje hormonalne w czasie menopauzy lub za pomocą filoestrogenów. Do pewnego stopnia może to być dobre rozwiązanie, jednak można go uniknąć, jeśli będzie się starało regulować swoją gospodarkę hormonalną dużo wcześniej zamiast występować przeciwko niej.

Komu podziękować za trudną menopauzę?

Nie będę się w tym miejscu rozpisywał na temat tego, jak prowadzić zdrowy tryb życia. Już sporo o tym napisałem przy innych okazjach. Niestety, dla wielu pań jest już za późno, albo będzie za późno. Czas menopauzy już nadszedł albo się zbliża. Nawet młode dziewczyny w przyszłości zetkną się z opisywanym problemem, bo póki co media, nieoduczeni dietetycy, leniwi lekarze i społeczne przesądy, skutecznie robią nam papkę z mózgu. Wszechogarniająca misja ogłupiania społeczeństwa trwa.
Włączcie sobie telewizję i posłuchajcie mądrych pań dietetyczek. One naprawdę ciężko pracują, by zniszczyć Wam zdrowie, byście nie miały udanego życia sekularnego,a na końcu zaznały cieplarnia w czasie menopauzy. Wtórują im autorki artykułów w tzw. pismach kobiecych. To również ciężka praca. Doceńcie ten wysiłek. Zwróćcie uwagę na podobne starania producentów żywności ulepszających chemikaliami swoje wyroby. Oni też bardzo się starają! Wszyscy usilnie dążą do pogorszenia naszego zdrowia, a wszystko pod wręcz przeciwnymi hasłami!
I tak oto nadchodzi menopauza. Uderzenia gorąca, bezsenność, zmiany nastroju i tysiące innych drobnych dolegliwości. Teraz już za późno, by patrzeć w tył i zastanawiać się co można było zrobić inaczej…

Gdy już jest za późno – łagodzenie objawów menopauzy

Trzeba pomyśleć o tym co można zrobić teraz. Uważam, że nie należy bynajmniej opuszczać rąk. Każdy problem, który można rozwiązać, rozwiązać należy. Każde cierpienie, które można zmniejszyć, zmniejszyć należy. Na pewno warto zacząć jeść lepiej i więcej się ruszać. Jednak teraz to za mało. Są jednak, wbrew opinii przytoczonej na początku, preparaty łagodzące dolegliwości związane z menopauzą.
Jedną z ciekawszych propozycji w tej materii jest Femin Plus (tu moja recenzja). Zawarta w tym preparacie kompozycja roślinna (zwłaszcza  odmiana koniczyny) jest dość specyficzną mieszanką filoestrogenów wraz z dodatkowymi składnikami mineralnymi normującymi krążenie i poprawiającymi kondycję kości. Tabletek w jednym opakowaniu wystarcza na miesiąc. Bynajmniej nie trzeba go stosować do końca życia. Niektórym paniom wystarcza jedno opakowanie, innym potrzebna jest kilkumiesięczna kuracja. Dużo zależy od opisywanych wcześniej czynników i prowadzonego trybu życia.

Opisywane tabletki wraz z dobrą dietą działają cuda. To już fakt potwierdzony empirycznie. Osobiście wolałbym, by był on niepotrzebny i każda z pań po prostu przez całe życie dbała o swoje zdrowie. Jednak nawet przy najlepszych chęciach nie zawsze jest to do końca możliwe. Skoro jest jak jest, to pozostaje Wam Drogie Panie skorzystać z wypróbowanych środków. Preparatu ostatniej szansy. Mam nadzieję, że to nie brzmi zbyt patetycznie.

Dodaj komentarz