Czym jest afrodyzjak – historia, afrodyzjaki dla niej lub dla niego

Afrodyzjaki

Historia afrodyzjaków sięga już czasów najdawniejszych. Jak się okazuje bowiem – nasi najstarsi przodkowie również poszukiwali metod oraz wszelkich środków, zmierzających do wzrostu sił i energii podczas miłosnych uniesień. Nie bez przyczyny też wymyśloną samą nazwę: „afrodyzjaki”- ale o tym za chwilę. Czym jest afrodyzjak i jak działa – o tym dowiesz się z artykułu.

Czym jest afrodyzjak?

Naturalne afrodyzjaki to różnego rodzaju pokarmy, napoje, zioła oraz przyprawy, które wykazują działanie pobudzające, skutkujące zwiększonym popędem płciowym oraz wzrostem potencji. Afrodyzjaki spożywano zatem w celu zwiększenia sprawności seksualnej, a także leczenia zaburzeń z tym związanych. Afrodyzjaki już od czasów najdawniejszych zajmowały szczególne miejsce w sztuce miłosnej, która zwłaszcza w czasach starożytnych była rozwinięta w sposób szczególny. Właściwości pobudzające przypisywano licznym owocom, roślinom oraz minerałom. Afrodyzjaki są obecne w kulturze wielu krajów – znane były dawniej i znane są do dnia dzisiejszego, nadal zresztą praktykowane.
Do najbardziej popularnych i najczęściej stosowanych afrodyzjaków należały przede wszystkim: korzeń żeń-szenia, rogi jelenia syberyjskiego, ekstrakt z muszek hiszpańskich, wyciągi z pająków, wino, zioła, a także liczne przyprawy, między innymi: wanilia, kardamon, cynamon, imbir, czy goździki. W naszym kraju bardzo popularnym afrodyzjakiem, stosowanym zwłaszcza w czasach dawniejszych, był lubczyk, którego napar sporządzały kobiety dla wybranków swego serca.

Jak działają afrodyzjaki wg badań

Wraz z duchem czasu, a co za tym idzie – z rozwojem nauki i technologii, możliwe było przeprowadzenie licznych badań, pozwalających na obiektwną ocenę działania afrodyzjaków, a tym samym – na produkcję ich syntetycznych wersji. Na chwilę obecną afrodyzjakami nazywa się przede wszystkim środki, które oddziaływują miejscowo na zakończenia nerwowe, a także na ośrodki seksualne znajdujące się w rdzeniu kręgowym oraz centralnym układzie nerwowym.Do popularnych dziś i najbardziej dostępnych afrodyzjaków zalicza się między innymi kawę z dodatkiem cynamonu i imbiru.

Afrodyzjaki – etymologia nazwy

A teraz czas na etymologię samego słowa: „afrodyzjaki”. Słowo to pochodzi oczywiście ze starożytnej greki, od imienia greckiej bogini piękności – Afrodyty. Już najstarsze źródła pisane mówią nam o tym, że bogini ta przygotowywała specjalne potrawy z owoców morza, by swe miłosne podboje uczynić jeszcze bardziej ekscytującymi. Słynna jest także jej pobudzająca potrawa z kaszy jaglanej i miodu. Aby potwierdzić powszechność naturalnych afrodyzjaków już w czasach najdawniejszych, warto powołać się na najstarsze źródła pisane, w których one występują. Myślę, że ciekawostką może być fakt, że już w Starym Testamencie znajduje się istotna wzmianka o ziele miłosnym, tak zwanej mandragorze, a więc roślinie, którą pierwotnie stosowano wyłącznie w celach zdrowotnych.

Sam Teofrast zalecał stosowanie tej rośliny w ramach szybszego gojenia ran, a także łagodzenia chronicznych dolegliwości bólowych. Z czasem zauważył on jednak, że mandragora jest także silnym afrodyzjakiem i od tego momentu zaczęto jej używać do takich również celów. Rzymianie używali tej rośliny do przyrządzania napojów miłosnych. Według najstarszych opowieści – mistrzynią w przygotowywaniu najsilniejszych eliksirów miłosnych miała być czarodziejka Kirke. Stąd też roślinę tę nazywano również: Kirkaia, czyli: roślina czarodziejskiej Kirke. Grecy stosowali jeszcze inne nazwę: Apollinaris – w odniesieniu do stanów transu słynnej wieszczki Apollina – Pytii delfickiej. O roślinie tej krąży również słynna legenda, jakoby wyrywana z ziemi wydaje z siebie ogromny krzyk. Owoce tej rośliny, a więc jagody, nazywane również „jabłkami miłości”, uważane były za środek, który pobudza żądze miłosne, działa erotyzująco i zapobiega bezpłodności.

Najstarsze przepisy na afrodyzjaki

Ciekawostką może być również fakt, że najstarszy przepis na eliksir miłosny ma niemalże 5000 lat. Sporządzano go na bazie suszonych liści tarniny, akacji oraz miodu. W Chinach popularna była miłosna nalewka przyrządzana z korzenia żeń-szenia, którą pili szczególnie cesarze. W starożytnej Grecji przyrządzano z kolei napój na bazie ciepłego jogurtu oraz dzikich orchidei. W Rzymie z kolei popularny był czosnek, który do dziś dnia uważany jest zresztą za skuteczny afrodyzjak, mimo jego nieprzyjemnego zapachu 😉 Starożytni Rzymianie spożywali duże ilości czosnku, popijając go mlekiem kokosowym zmieszanym z miodem. Biorąc pod uwagę nie tak bardzo oddalone, historyczne podania, warto wspomnieć o kochance samego Ludwika XV. Słynna Madame Pompadour za eliksir miłosny uznawała słynny sok z marchwi. Potwierdzeniem na skuteczne działanie ostryg może być sam Giacomo Casanova, słynny uwodziciel, który na śniadanie zjadał aż 50 ostryg, gdyż wiedział doskonale o ich silnym działaniu pobudzającym.

Afrodyzjaki dla niej i dla niego dzisiaj

Dziś najbardziej popularnymi afrodyzjakami, które można znaleźć na talerzu, są: owoce, takie jak: banany, czy truskawki, grzyby, zwłaszcza: trufle, czy prawdziwki, owoce morza, przede wszystkim ostrygi, a także liczne przyprawy, takie jak: chili, goździki, cynamon, kardamon, curry, kolendra, wanilia, imbir, czy cynamon. Afrodyzjakiem są również jajka, zwłaszcza te lekko ścięte lub podawane całkiem na surowo. Do afrodyzjaków zalicza się także niektóre alkohole, zwłaszcza czerwone wino lub szampan.

 

Dodaj komentarz