Zioła pobudzające popęd seksualny i poprawiające sprawność seksualną

Zaburzenia seksualne, zwłaszcza związane z obniżonym popędem seksualnym i osłabioną sprawnością, to domena dzisiejszych czasów. W likwidacji tych zaburzeń dobrze sprawdzają się zioła pobudzające popęd seksualny. Zioła te są znane od wieków – i wciąż warto z nich korzystać.

Już jakiś czas temu pisałem o ziołach na potencję, dziś jakby kontynuując temat przyjrzę się nieco innym roślinom.

Zioła pobudzające popęd seksualny – wprowadzenie

Zniżka popędu, to jak pisałem, znak naszych czasów. Wpływ na taki stan rzeczy ma szereg czynników, wynikających między innymi z tempa oraz sposobu prowadzenia życia.

Wspomnieć jednak należy, że już ludzie starożytni zmagali się z pewnymi dysfunkcjami seksualnymi. Co więcej – szukali i próbowali różnych środków mogących temu zapobiec. Środki te nazwano afrodyzjakami. Były to najczęściej substancje pochodzenia roślinnego zmierzające do zwiększenia libido, potencji oraz przyjemności seksualnej.

Afrodyzjaki znane i stosowane są do dnia dzisiejszego. Działają one w różnorodny sposób na nasz organizm, potęgując między innymi wrażenia wzrokowe, smakowe, czy zapachowe. Niektóre wyciągi roślinne wykazują działanie pobudzające i wzmacniające, inne z kolei prowadzą do rozszerzenia naczyń krwionośnych, ułatwiając tym samym dopływ krwi do narządów płciowych.

Jeszcze inne substancje roślinne przyczyniają się do zwiększenia syntezy tlenku azotu, co wpływa na zwiększenie dopływu krwi do ciał jamistych i w efekcie zapobiega zaburzeniom erekcji u mężczyzn. Niektóre wyciągi roślinne wykazują także działanie uspokajające, co ma istotny wpływ w minimalizowaniu stresu i napięcia.

Problem kobiet, problem mężczyzn

Z zaburzeniami seksualnymi zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W przypadku mężczyzn zaburzenia te związane są przede wszystkim z obniżonym libido, erekcją oraz wytryskiem. U kobiet natomiast przeważają głównie zaburzenia związane z pożądaniem, zdolnością do osiągnięcia orgazmu, a także różnego rodzaju dolegliwościami bólowymi towarzyszącymi stosunkom płciowym.

Przyczyny zaburzeń seksualnych mogą być różne. Istotny wpływ mają tu przede wszystkim czynniki psychogenne oraz organiczne. Do tych pierwszych zalicza się głównie zespoły nerwicowe oraz lękowe. Dysfunkcje seksualne mogą pojawiać się także w wyniku pewnych zaburzeń hormonalnych, chorób układu krążenia, czy zaburzeń neurologicznych.

Zioła na potencję i libido

Do najbardziej licznej i zróżnicowanej zarazem grupy naturalnych afrodyzjaków zalicza się przede wszystkim zioła. Mechanizm działania ziół jest bardzo często wielokierunkowy. Do ziół zwiększających syntezę tlenku azotu zalicza się przede wszystkim: korzeń żeń-szenia, korę johimby oraz korzeń maki. Do ziół zwiększających przepływ krwi w narządach płciowych można zaliczyć przede wszystkim liście miłorzębu. Wyróżnia się także zioła, które wpływają na poziom hormonów płciowych. Przykładem może być tutaj buzdyganek ziemny.

Osobną grupę tworzą też zioła pobudzające OUN. Są także zioła, które przyczyniają się do ogólnego wzmacniania organizmu oraz zioła wykazujące działanie uspokajające. O niektórych ziołach wymienionych powyżej pisałem w poprzednich artykułach, jeśli się powtórzę – sorry – dziś skupię się na ziołach moim zdaniem nieco niedocenianych.

Miłorząb japoński / Miłorząb dwuklapowy

Przede wszystkim polecam liście miłorzębu japońskiego (Ginkgo folium, Ginkgo biloba). Przyjmowanie przez mężczyzn preparatów zawierających w swoim składzie liście miłorzębu skutkowało korzystnym wpływem na erekcję, u kobiet – na libido i intensywność doznań.

Jest to możliwe dzięki temu, że wyciąg z liści miłorzębu przyczynia się do zwiększenia przepływu krwi w narządach płciowych, co prowadzi do poprawienia funkcji seksualnych.

Jak pokazują wyniki ostatnio przeprowadzanych badań, miłorząb może okazać się skuteczny w leczeniu dysfunkcji seksualnych, także tych związanych z impotencją, której przyczyną jest wcześniejsze stosowanie leków antydepresyjnych.

Liczne badania przeprowadzano także na grupie kobiet. Przyjmowały one mieszankę ziołową, która zawierała korę z muira-puama, a także liście miłorzębu. U około 65% badanych kobiet, po miesiącu stosowania tej mieszanki, stwierdzono zwiększenie częstotliwości stosunków płciowych, większą częstotliwość osiąganych orgazmów, a także ogólną poprawę jakości życia seksualnego.

W leczeniu zaburzeń seksualnych można stosować różne preparaty roślinne, które w swoim składzie zawierają wyciągi z liści miłorzębu. Paniom polecam przede wszystkim Femin Plus, o którym dokładniej >>> piszę tutaj.

Korzeń sumy

Kolejnym afrodyzjakalnym ziołem jest tak zwany korzeń sumy (Pfaffia paniculata), nazywany także „żeń-szeniem brazylijskim”. Roślina ta wykazuje działanie wzmacniające, immunomodulujące oraz adaptogenne. Korzeń sumy wykazuje pozytywne działanie w leczeniu zaburzeń hormonalnych, impotencji, nieregularnych miesiączek, oziębłości płciowej, a także w łagodzeniu objawów okresu menopauzy. O sumie dość wyczerpująco pisze się na >>> tej stronie.

Lubczyk

Kolejne ziele, znane i stosowane od lat, to korzeń lubczyka (Levistici radix, Levisticum officinale). Zawiera on olejek eteryczny, wykazuje działanie rozkurczające na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych oraz moczowych, przeciwdziała wzdęciom, łagodzi także stany skurczowe podczas miesiączki. Przetwory z lubczyka stosuje się między innymi podczas stanów zapalnych nerek i pęcherza moczowego, podczas bólów brzucha, niestrawności, czy osłabieniu czynności wątroby. W medycynie ludowej lubczyk od wielu lat stosowany jest w celu zwiększenia popędu płciowego. O lubczyku pisałem m.in. tutaj.

Ziele damiany

Ziele damiany (Turnera diffusa) zawiera w swoim składzie olejek eteryczny, sterole oraz flawonoidy. Wyciągi z tego ziela zalecane są dla wzmocnienia oraz pobudzenia w stanach zmęczenia umysłowego i fizycznego, a także podczas osłabienia nerwowego. Ziele damiany stosuje się również w celu zwiększenia oraz poprawienia sprawności ruchowej i umysłowej. Ziele to wykazuje ponadto skuteczne działanie jako środek pobudzający popęd płciowy. Może być stosowany zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, także w innych dysfunkcjach seksualnych. Nie udokumentowano jednak skuteczości działania tego wyciągu roślinnego. Ziele damiany zawierają w dużej ilości kapsułki >>>Femin Plus, pierwsze w moim „libidowym” rankingu, zwiększające aktywność seksualną u kobiet.

Guarana

Na uwagę zasługuje także Guarana (Paullinia cupana). Zawiera ona w swoim składzie między innymi kofeinę, która działa pobudzająco w stanach znużenia, zmęczenia oraz osłabienia psychicznego i fizycznego. Jeżeli pewne problemy seksualne wynikają z przemęczenia i osłabienia, preparaty zawierające w swoim składzie kofeinę mogą okazać się jak najbardziej pomocne. Guaranę znajdziesz w bardzo wielu suplementach. Prawdopodobnie zdarzyło ci się o niej słyszeć.

Owies

Ziele owsa (Avenae sativae herba, Avena sativa) stosowane jest w medycynie ludowej jako środek uspokajający, zwłaszcza podczas wyczerpania nerwowego oraz przy bezsenności. Przetwory z owsa wykazują także skuteczne działanie w ramach poprawy funkcji seksualnych. Działanie to polega przede wszystkim na stymulowaniu uwalniania testosteronu. Zalecane jest stosowanie 300 mg suchego wyciągu z ziela owsa na dobę w przypadku mężczyzn oraz 600 mg w przypadku kobiet. Szukaj w sklepach zielarskich.

Kłącze pochrzynu

Kłącze pochrzynu (Dioscoreae rhizoma, Dioscorea villosa) zawiera w swoim składzie tak zwane saponiny sterydowe, które pod względem strukturalnym przypominają progesteron. Oprócz tego kłącze to zawiera b-katoren oraz olejek eteryczny. Posiada ono zdolność do rozkurczania mięśni gładkich, a także łagodzenia bólów kurczowych, między innych związanych z menstruacją.

Olejki eteryczne

Wiele surowców roślinnych zawiera w swoim składzie olejki eteryczne, które są ważnymi elementami preparatów, wykazujących działanie afrodyzjakalne. Do takich olejków eterycznych zalicza się między innymi te, otrzymywane z kory cynamonowca, z kwiatów jagodlinu wonnego, kłącza imbiru, nasienia muszkatołowca, owoców wanilii, czy pączków goździkowca.

Cynamon

Kora cynamonowca (Cinnamomi cortex, Cinnamomum zeylanicum) zawiera w swoim składzie olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest tak zwany aldehyd cynamonowy. Cynamon to jedna z najstarszych roślin stosowanych jako przyprawa oraz środek leczniczy. Kora cynamonowa pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa wiatropędnie i zwiększa perystaltykę przewodu pokarmowego. Olejek cynamonowy wywołuje uczucie ciepła i przekrwienie, działa także miejscowo drażniąco.

Goździki

Pączki goździkowca (Caryophylli flos, Syzygium aromaticum) zawierają w swoim składzie olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest eugenol, wykazujący silne właściwości antyseptyczne. Surowiec ten stymuluje układ nerwowy, co przekłada się na poprawę funkcji seksualnych. Skuteczność działania tego surowca badano na myszach. Wyniki badania wykazały, że dawka 500 mg/kg wyciągu z pączków goździkowca skutecznie wpływała na zachowania seksualne myszy.

Gałka muszkatołowa

Na uwagę zasługuje także nasienie muszkatołowca (Myristicae semen, Myristica fragrans). Gałka muszkatołowa zawiera w swoim składzie olejek eteryczny, który przyczynia się do większego wydzielania soku żołądkowego. Wykazuje ponadto działanie stymulujące na układ nerwowy, co przyczynia się do poprawy funkcji seksualnych. Gałkę muszkatołową stosuje się jako środek wzmacniający oraz stymulujący układ nerwowy. Swoje zastosowanie znajduje ona także jako naturalny afrodyzjak. Mirystycyna stanowiąca główny składnik tego surowca jest wykorzystywana do produkcji tak zwanych „tabletek miłosnych”.

Rozmaryn

Liść rozmarynu (Rosmarini folium, Rosmarinus officinalis) przyczynia się do zmniejszenia napięcia mięśni gładkich jelit oraz tchawicy, działa ponadto ochronnie na wątrobę. Powszechnie uważa się, że surowiec ten przyczynia się również do zwiększenia ruchliwości plemników. Jako afrodyzjaku używa się głównie olejku rozmarynowego, stosowanego zewnętrznie, między innymi jako dodatek do kąpieli. Olejek ten zwiększa wrażliwość oraz ukrwienie skóry.

 

Uff. I to na razie wszystko. Jak widzisz część ziół to po prostu znane i powszechnie używane przyprawy. Przekonaj się do nich i ty.

Jeśli natomiast potrzebujesz szybkiego i naprawdę mocnego pobudzenia (zdrowego przy tym!) to zaopatrz się w jakiś dobry suplement.

Najlepsze tabletki na popęd seksualny dla mężczyzn prezentuję >>> tutaj.

Najlepsze tabletki na popęd seksualny dla kobiet znajdziesz >>> tutaj.

Reply